Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/portalomedycynie.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Stan paznokci a diagnostyka chorób | Satin Warszawa

Kalendarz

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
« Gru    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Diagnostyka chorób z paznokci – czy to możliwe?

Wielu twórców filmów, seriali czy książek o tematyce medycznej wykorzystuje w swojej twórczości diagnostykę chorób ze stanu paznokci. Nagle lekarz – bohater stwierdza poważną chorobę u swojego pacjenta, badając jedynie jego dłonie lub stopy. Czy to jedynie wymysł Hollywood? A może rzeczywiście możliwa jest diagnostyka schorzeń w oparciu o stan naszych paznokci? Okazuje się, że tak nieprawdopodobna na pierwszy rzut oka metoda jest bardzo skuteczna! Poznaj choroby, które można zdiagnozować na podstawie stanu paznokci.


Żółte paznokcie – paznokcie palacza?

Zażółcone paznokcie zazwyczaj kojarzone są z paleniem papierosów. Rzeczywiście nikotyna zmienia kolor płytki paznokciowej, jednak dolegliwość ta dotyka nie tylko osób uzależnionych. Często pojawia się wśród pacjentów niepalących, a nawet dzieci. Co oznaczają żółte paznokcie? Mogą być to objawy grzybicy. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na różnorodność kolorów zmian – jeśli paznokcie są szare, brązowe lub nawet zielonkawe na krawędziach, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku stóp można też wybrać wizytę u podologa. Równomiernie zażółcone paznokcie mogą świadczyć o nieco poważniejszych schorzeniach, np. chronicznym zapaleniu oskrzeli lub obrzęku limfatycznym tkanek podskórnych rąk. Interwencja lekarza jest w tym przypadku niezbędna!

Poprzeczne i pionowe linie na paznokciach

Niektóre zmiany w strukturach paznokci nie zwracają naszej szczególnej uwagi. Zazwyczaj bowiem koncentrujemy się na przebarwieniach płytki, nie zaprzątając sobie głowy jej nierównościami, a to poważny błąd – bruzdy na paznokciach to objawy poważnych chorób.

 1. Linie Beau – to poprzeczne, głębokie bruzdy, nazwane liniami Beau od nazwiska lekarza, który zdiagnozował je jako pierwszy. Zazwyczaj przecinają one cały paznokieć. Powstają z powodu zatrzymania wzrostu płytki wskutek urazu mechanicznego lub choroby, np.:
 • cukrzycy,
 • zaburzeń krążenia,
 • odry,
 • zapalenia płuc,
 • czasowego niedożywienia.

2. Pionowe linie na paznokciach zazwyczaj są naturalnym skutkiem starzenia się organizmu i rzadko świadczą o stanach chorobowych. Czasem jednak może być to sygnał, że spożywamy zbyt dużo węglowodanów lub cierpimy z powodu deficytu żelaza czy witaminy B12. W rzadkich przypadkach pionowe linie na paznokciach świadczą o chorobach jelita.

Białe plamki na paznokciach

Białe plamki na paznokciach to niezwykle częsta dolegliwość, zazwyczaj pojawiająca się w związku z brakiem w organizmie wystarczającej ilości składników odżywczych, np. żelaza i cynku. W innych przypadkach mogą być konsekwencją mikrourazów macierzy paznokcia. Czasem jednak, pomimo uzupełnienia niedoborów dolegliwości nie znikają. Co jeszcze mogą oznaczać białe plamki na paznokciach? Zazwyczaj stanowią objaw lub konsekwencję następujących chorób:

 • łuszczycy,
 • łysienia plackowatego,
 • sarkoidozy,
 • pęcherzycy,
 • tzw. nietrzymania barwnika.

Paznokcie podłużne

Paznokcie pałeczkowate, zwane także podłużnymi, powstają zazwyczaj, gdy koniuszki palców są grubsze niż ich pozostała część. Problem ten występuje u osób z chronicznym niedotlenieniem tkanek i krwi, co stanowi objaw chorób płuc lub serca. To właśnie takie palce i paznokcie miał na myśli serialowy dr House, kiedy to w jednym z odcinków serii zdiagnozował problemy kardiologiczne u sędziego na podstawie wyglądu jego dłoni.

Innych przyczyn występowania paznokci pałeczkowatych można doszukiwać się w związku ze stanami zapalnymi jelit lub problemami z wątrobą – twierdzą eksperci z gabinetu podologicznego Satin. W niektórych przypadkach podłużna płytka może też świadczyć o problemach endokrynologicznych, chorobach zakaźnych lub nowotworach oraz schorzeniach wieloukładowych. Czasem jednak pałeczkowate paznokcie są po prostu zmianą wrodzoną i nie należy wiązać ich z żadnymi dolegliwościami.