Kalendarz

Styczeń 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ile kosztują implanty zębowe? I dlaczego właśnie tyle?!

Ile kosztują implanty zębów? Cena jednego implantu rozpoczyna się od ok. 2 000 zł. Ale to przecież tylko wierzchołek góry lodowej, zwanej leczeniem implantologicznym. Aby cieszyć się nowym zębem, oprócz implantu trzeba także wstawić koronę. Jej koszt to jakieś kolejne 700 zł. Dołączając do tego wszystkie wizyty i badania, wychodzi, że za implantologię stomatologiczną płaci się kilka tysięcy złotych! Skąd taka cena? Dlaczego implanty zębów są takie drogie?

Ile kosztują implanty zębowe w Polsce?

Cena jednego implantu zęba średnio zaczyna się od ok. 2 000 zł. Ale za tytanową śrubę można zapłacić nawet 4 000 zł. Dla przykładu pojedynczy implant z łącznikiem cyrkonowym kosztuje co najmniej 3 000 zł. Obecne ceny implantów zębowych w Polsce są naprawdę różne. W pewnym stopniu cenniki są odzwierciedleniem potencjału handlowego danego regionu. W jednych częściach Polski koszt leczenia implantologicznego jest wyższy niż w innych. Nie są to, co prawda, horrendalne różnice, ale zawsze oznaczają pewną oszczędność. Wiadomo, że w centrum jest najdrożej. Im dalej od niego, tym za implanty płaci się mniej. Dlatego też, kiedy problemem jest wiele ubytków, warto poszukać alternatywy poza miejscem zamieszkania i odwiedzić stomatologa na przykład z sąsiedniego miasta. 

Co jeszcze decyduje o cenie implantów zębowych?

Główny wpływ na to, ile kosztują implanty zębowe, mają materiały, z jakich zostają stworzone. Jak wyjaśnia lekarz stomatolog z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach, implant zębowy musi być trwały i bezpieczny. A to właśnie jego właściwości decydują o tym, czy będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję. Najczęściej śruba, mająca naśladować korzeń zęba, jest zrobiona z tytanu lub cyrkonu. Cyrkon jest również zwykle stosowany do produkcji łącznika, elementu protezowego, mającego połączyć sztuczny korzeń z nową koroną zęba. To materiały, które wykazują wysoką biozgodność, organizm je bardzo dobrze toleruje, a przy tym nie wpływają na smak potraw i łatwo dopasowują się do reszty uzębienia. Większość takich implantów posiada odpowiednie certyfikaty, potwierdzające, że dany stop jest trwały, biokompatybilny i bezpieczny. Dlatego też, kiedy natkniemy się na zaskakująco konkurencyjną cenę implantów zębowych, można podejrzewać, że zostały stworzone z tańszych materiałów – na przykład zamiast tytanowego łącznika oferowany jest jego metalowo-cyrkonowy odpowiednik. 

Cena za implanty zębów to jednak nie tylko marża sprzedażowa i materiały. Do wszczepienia zębów stosuje się odpowiednie systemy implantologiczne. Na rynku jest ich kilka. Każdy wymaga zastosowania odrębnych narzędzi chirurgicznych, niezbędnych do zamontowania implantu danego producenta. Każdy kosztuje. A klienci chcą mieć wybór. Pewnym rozwiązaniem, które pozwoliłoby obniżyć ceny zabiegów implantologicznych, byłaby unifikacja zestawu instrumentarium. Chociaż ujednolicenie osprzętu do implantologii wydaje się nieuniknione – przekonuje stomatolog ze Starachowic – ten proces jeszcze się nie rozpoczął i pewnie, aby ktoś cokolwiek w tym kierunku przedsięwziął, trzeba będzie poczekać parę ładnych lat. Aczkolwiek należy zauważyć, że mimo to ceny leczenia implantologicznego już spadają. Przecież dziś za implanty zębowe płacimy mniej niż kilka lat temu!

Możliwe, że leczenie implantologiczne stanie się tańsze w niedalekiej przyszłości?

Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, implantologia stomatologiczna rozwija się od lat 60. XX wieku. Bardzo ważny dla jej rozwoju był przełom lat 70. i  80., kiedy implanty zębowe zaczęły być produkowane masowo. Od tego czasu wprowadzono wiele nowych rozwiązań i technologii, które sprawiły, że procedury zabiegowe stały się łatwiejsze, a samo wszczepienie zębów bardziej powszechne. Implantologia w dalszym ciągu bardzo prężnie się rozwija. A postęp nauki i techniki, idący w parze ze wzrostem popytu, zwykle skutkuje popularyzacją danej usługi i obniżeniem jej kosztów. 

Popularyzacja to właśnie druga kwestia, jaką trzeba tu poruszyć. Chociaż dla nas, Polaków, implantologia oznacza spore wydatki, z roku na rok decyduje się na nią coraz więcej osób. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwo się bogaci, a ponadto żyjemy w świecie, w którym dbanie o wygląd jest jedną z ważniejszych aspiracji. Świetnie obrazuje to chociażby fakt, że coraz częściej oferuje się implanty zębowe na raty. Takie propozycje wychodzą nie tylko od gabinetów stomatologicznych, lecz także banków! Dziś można wziąć specjalny kredyt na leczenie implantologiczne. To dowodzi, jak wiele ludzi chce skorzystać z takich metod. Zresztą popyt na implanty zębowe rośnie w całej Europie, chociaż tam wszelkie zabiegi stomatologiczne są znacznie droższe niż u nas – w konsekwencji czego tak prężnie rozwija się u nas denturyzm (turystyka dentystyczna). 

Składając wszystkie te elementy w jedno, nietrudno przewidzieć, że koszty leczenia implantologicznego w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będą maleć. Zresztą to już się dzieje. Jeszcze kilka lat temu za implant na jednego zęba trzeba było zapłacić 6-7 tys. złotych, dziś jest to ponad 2 razy mniej! Na obniżkę cen złożyły się rosnąca popularność implantologii, szersza dostępność zabiegów oraz konkurencja rynkowa. Duże znaczenie odegrały tu także postęp technologiczny oraz rosnące zaufanie pacjentów do procedur terapeutycznych – osoby decydujące się zapłacić za leczenie implantologiczne kilka tysięcy złotych wiedzą, że jest to inwestycja na całe życie!

Zabieg wszczepienia implantów z gwarancją oferuje Stomatologia Borowski w Starachowicach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://stomatologiaborowski.pl/kontakt/