Kalendarz

Styczeń 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Lipofilling – naturalny wypełniacz

Najbardziej znanym sposobem na odzyskanie utraconej gładkości twarzy jest bez wątpienia kwas hialuronowy. Jego zastosowanie w medycynie zapewniło mu ugruntowaną pozycję wśród najbardziej popularnych zabiegów estetycznych. Powodem, dla którego tyle osób w ciągu ostatnich dwóch dekad sięgało po kwas hialuronowy jest ogólnodostępność, łatwość przeprowadzenia i stosunkowo niska cena zabiegu. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten ma działanie krótkotrwałe, o małym wpływie biologicznym na skórę, a przede wszystkim (choć w małym stopniu) może wywoływać reakcje alergiczne i stany zapalne. Doskonałą alternatywą dla kwasu hialuronowego jest tkanka tłuszczowa, którą wykorzystuje się w lipofillingu.

Cechy charakterystyczne lipofillingu

Lipofilling to zabieg wykorzystujący tkankę tłuszczową jako wypełniacz ubytków w skórze. Tkanka tłuszczowa, w przeciwieństwie do niektórych wypełniaczy, jest w 100% biokompatybilna, niealergiczna i nietoksyczna. Taki wypełniacz, po pobraniu od pacjenta i odpowiednim przygotowaniu, stanowi idealny środek do tego zabiegu. Powodzenie przeszczepu własnego tłuszczu zapewnia obecność w komórek macierzystych w tkance tłuszczowej. Dochodzi do odbudowy ubytków i regeneracji otaczających tkanek.

Jak przebiega zabieg?

Z miejsca, w którym występuje u pacjenta nadmiar tkanki tłuszczowej (np. brzuch, pośladki) zostaje w delikatny sposób pobrana tkanka tłuszczowa. Wykonuje się to przy pomocy cienkiej kaniuli w znieczuleniu miejscowym. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia dwóch zabiegów – pobrania i iniekcji. Po odnaczynieniu tkanki w miejscu biorczym, lekarz aplikuje pobraną tkankę w miejsce wskazane przez pacjenta, w którym dochodzi do ponownego unaczynienia. Efekt końcowy i ostateczne powodzenie zabiegu jest zależne od wysokości procentu komórek, które zasymilują się i przyjmą się w nowym miejscu.

Jakie są efekty zabiegu?

Ze względu na swój charakter, zabieg może powodować dwa rodzaje efektów:
efekt przemijający – jest wynikiem częściowej absorpcji przeszczepionej tkanki
efekt trwały – jest wynikiem wtopienia się części komórek i przyjęcie przez nie nowej funkcji.
Zarówno w przypadku efektu przemijającego jak i trwałego da się zaobserwować widoczne wypełnienie ubytków i znamion, poprawę wyglądu skóry i przywrócenie pożądanego kształtu twarzy.

Poddanie się zabiegowi lipofillingu zaleca się przy:

  • zaniku jędrności skóry twarzy
  • zapadnięciu policzków
  • widocznych ubytkach objętości twarzy
  • występowaniu fałd nosowo wargowych i doliny łez
  • bliznach trądzikowych, bliznach pooperacyjnych i pourazowych

Jakie są wskazania po przeprowadzeniu lipofillingu?

Zabieg ten jest złożony, a jego natura oraz obszar wykonywania delikatne, toteż każdy z pacjentów zostaje dokładnie poinstruowany w kwestii rekonwalescencji. Dokładne wytyczne zależą od przebiegu lipofillingu i od indywidualnych cech pacjenta. Średni okres szczególnej ostrożności oscyluje w granicach 5-7 dni po zabiegu. Jak przestrzegają eksperci z Kliniki Bieńkowsci Esteticmed, wbrew powszechnym radom nie należy masować ani w żaden sposób stymulować wrażliwych po zabiegu obszarów. Niewskazane jest także przegrzewanie lub nadmierne schładzanie tych miejsc. Utrzymanie optymalnej temperatury i ochrona przed urazami mechanicznymi powinny być wzmożone przynajmniej przez pierwsze 72 h po zabiegu.

Czy mogą wystąpić jakieś efekty uboczne?

Lipofilling trwa ok. 60 minut, ale pozostaje on zabiegiem operacyjnym. Mimo swojej małej inwazyjności, może dochodzić do efektów ubocznych, które jednak ustępują w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni. Mogą to być miejscowe obrzęki, zasinienia i bóle. W celu ich zmniejszenia zaleca się lekko chłodne (nie lodowate) okłady. Miejsca, z których została pobrana tkanka powinny być zabezpieczone opatrunkiem uciskowym.

Więcej o lipofillingu na stronie: www.esteticmed.pl