Kalendarz

Styczeń 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Narciarskie wyzwanie, czyli jak dobrać odpowiedni rodzaj nart?

Wybór odpowiednich nart to nie lada wyczyn – szczególnie dla początkujących jest to dość trudna zagwozdka. Dzieje się tak, ponieważ podczas dopasowywania do siebie tego sprzętu narciarskiego trzeba uwzględnić kilka elementów: ich długość, kształt oraz rodzaj zjazdów narciarskich. Zobacz, jak prawidłowo dobrać narty, aby zapewniły ci bezpieczeństwo i dobrą zabawę na stoku!

 

  • Nie kieruj się ceną

 

Znaczna część narciarzy – zwłaszcza tych początkujących – myśli, że im droższy sprzęt, tym jest on lepszy. Niestety nie zawsze koszta idą w parze z jakością. Nie warto zatem kierować się ceną i stwarzać z niej wyznacznik zakupu nart. Oczywiście należy mieć ją na uwadze, ponieważ to dość kosztowny wydatek, ale istotne są również inne cechy. Sprzęt narciarski w dobrej ofercie cenowej, która jest zgodna z jakością produktu, znajdziesz na stronie: http://www.nartywarszawa.pl/sprzet-narciarski/narty.html.

 

  • Określ swój stopień umiejętności narciarskich

 

Istotne znaczenie ma bowiem to, czy wyjazd na narty, do którego się przygotowujesz, jest twoim pierwszym, czy masz już za sobą kilka takich górskich przygód. Im twoje doświadczenie w szusowaniu po stokach jest mniejsze, tym sprzęt narciarski powinien być łatwiejszy w zastosowaniu. Na początku bowiem twoje zjazdy na nartach nie będą wyczynowe, tylko po prostu zwyczajne – i takie też powinny być narty.

 

  • Długość nart

 

To jeden z głównych niewiadomych podczas wyboru sprzętu. W celu właściwego określenia tego kryterium i wykorzystania go podczas zakupu nart uwzględnij swoje umiejętności, wagę i przede wszystkim wzrost. Panuje tutaj jedna prosta zasada, która mówi, że im mniejsze doświadczenie, tym krótsze narty. Długie są zwyczajnie trudniejsze w opanowaniu i kontrolowaniu. Nie można przy tym pomijać swojego wzrostu, który również ma znaczenie. Długość nart powinna być krótsza od naszego wzrostu o konkretną liczbę centymetrów. Liczba ta – w zależności od rodzaju nart – jest inna. Narty all-mountain powinny być krótsze od naszego wzrostu o 20 cm, narty slalomowe do 15 cm, a gigantowe do 5 cm.

 

  • Szerokość nart idzie w parze wraz z długością

 

To równie ważna cecha. W tym przypadku nie istnieje jednak konkretna liczba, która określałaby wymaganą szerokość nart. Podczas jej uwzględniania musisz mieć na uwadze teren, po którym będziesz szusować. Otóż im szersze narty, tym lepsza kontrola na obszarze “poza trasą”, gdzie jest dużo śniegu. Natomiast w miejscach przeznaczonych i wyodrębnionych na zjazdy lepiej sprawdzą się te węższe, w których łatwiej jest zachować sprawność ruchów.

 

  • Rodzaj jazdy

 

Styl jazdy na nartach jest również ważny. Inny sprzęt będzie najodpowiedniejszy przy zwykłym, rekreacyjnym zjeździe, a inny dla doświadczonych narciarzy, którzy na stoku czują się jak ryba  w wodzie. Warto zatem upewnić się, czy dany rodzaj nart rzeczywiście spełnia wszelkie wymagania odnośnie rodzaju i stylu jazdy, jaki uprawiasz.

Narty to nie wszystko!

Narty to oczywiście podstawowe wyposażenie na wyjazd narciarski. Nie zapomnij jednak o innych elementach ekwipunku. Wszelkie niezbędniki, ale i nie tylko, znajdziesz na stronie warszawskiego sklepu nartywarszawa.pl. Szczególnie istotny jest dobór obuwia, aby pasowało one zarówno do stopy i potrzeb narciarza, jak i do wybranych nart. Sklep oferuje również buty wraz z systemem ich ogrzewania oraz osuszania, a nawet specjalne wkładki do obuwia. Prócz tego znajdziesz w nim gogle, kaski, kije i odzież narciarską. Każdy z tych elementów wyposażeniowych jest oferowany w najlepszej jakości, która idzie w parze z ceną oraz profesjonalnym doradztwem ze strony pracowników sklepu. Zajrzyj na stronę sklepu i wybierz sobie najlepszy sprzęt!