Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/portalomedycynie.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Przyczyny bezpłodności u kobiet - hiperprolaktynemia, wady macicy, choroby nowotworowe - Portal o medycynie

Kalendarz

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
« Gru    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Przyczyny bezpłodności u kobiet – hiperprolaktynemia, wady macicy, choroby nowotworowe

Specjaliści z zakresu ginekologii oraz położnictwa wymieniają wiele przyczyn bezpłodności u kobiet. Wśród nich znajdują się –  często pomijane i traktowane za mało znaczące, jednak również mające wpływ na niepłodność – hiperprolaktynemia, wady macicy oraz nowotwory. Poznaj tajniki tych czynników i ich związek z problemem zajścia w ciążę.

Hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia to inaczej zaburzenia związane z wydzielaniem hormonu prolaktyny, który produkowany jest w nadmiarze. Prolaktyna odgrywa bowiem kluczową rolę w w procesie laktacji oraz jednoczesnym kontrolowaniu poprzez blokowanie hormonów wpływających na owulację i menstruację. Lekarze ginekolodzy tłumaczą, że nadmiar prolaktyny poza czasem karmienia dziecka może wpłynąć na zaburzenia płodności, jednak zastrzegają, że nie musi.

W podejrzeniach hiperprolaktyny, należy poddać się diagnozowaniu pod tym kątem u specjalistów  z tej dziedziny, np. u lekarzy z Kliniki Galena. Niestety bardzo często nadmiar wydzielania prolaktyny jest mylony i kwalifikowany do choroby. Tymczasem może być związany z chronicznym stresem, nadmiarem seksu, zbyt dużej ilości wysiłku fizycznego oraz poprzez przyjmowanie niektórych leków, szczególnie antydepresantów i na wrzody żołądka.

Wady macicy

Wady macicy mają różnorodną formę, odmianę oraz wpływ na problem płodności. Mogą całkowicie jej zagrażać lub mieć związek z poronieniami czy też przedwczesnymi ciążami. Wady macicy nie skreślają możliwości zajścia w ciążę, jednak gdy kobiece uda się począć dziecko, jest to obciążone ogromnym zagrożeniem i ryzykiem.

Spośród wad macicy wymienia się:

 • wady wrodzone, a w tym – wadę przegrody macicy, macicę dwurożną, macicę podwójną
 • wady nabyte, a w tym – mięśniaki, zwane łagodnymi guzami; przyjmują one niewielkie rozmiary, a ich obecność jest bezobjawowa lub z niewielkimi objawami; natomiast im większy guz, tym poważniejsze i boleśniejsze objawy oraz znaczniejsze trudności w zajściu w ciążę; mięśniaki śródcienne, których wielkość przekracza 4 cm; w przypadku guzów, czyli mięśniaków mówi się, że ich ucisk na macicę wpływa na problem niepłodności, ponieważ utrudnia on przemieszczenie nasienia, umieszczenie zarodka w ścianie, dodatkowo stany zapalne oraz nieprawidłowość kurczliwości macicy.

Choroba nowotworowa

Pod ‘’chorobą nowotworową’’, która ma wpływ na niepłodność, kryje się zarówno leczenie onkologiczne, jak i sam fakt przebytej choroby. Jednak ostateczny wpływ aspektu nowotworowego wiąże się z:

 • rodzajem raka,
 • technikami leczenia raka,
 • wiekiem kobiety,
 • faktem czy nowotwór wymagał usunięcia macicy, jajników,
 • zaburzeniami hormonalnymi po terapii,
 • problemami w funkcjonowaniu jajników (jeżeli nie zostały usunięte) i jajowodów,
 • przedwczesną menopauzą, która może wynikać z posiadania nowotworu,
 • chemioterapią,
 • radioterapią,
 • dawką i rodzajem przyjmowanych leków, sposobem ich podania, a także intensywnością dawek.