Kalendarz

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Rośliny doniczkowe- jak o nie dbać?

Niejedna pani domu zmagała się już z problemem wysychających lub gnijących roślin doniczkowych. Mimo wszelkich starań kwiatki tak, czy siak trzeba było wyrzucić. A parapety świeciły znowu pustkami. Istnieje jednak kilka metod, które możemy wykorzystać, aby nasze roślinki były zawsze piękne i zdrowe.

Podlewanie roślin

Woda jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym prawidłowy wzrost roślin. Dlatego tak ważne jest ich systematyczne podlewanie. Trzeba sprawdzać mniej więcej co tydzień, jaki poziom wilgotności mają nasze roślinki. Najlepiej zrobić to wsuwając palec w ziemię. Jeśli ziemia jest wilgotna, wtedy podlewanie nie jest konieczne, jednak jeśli jest sucha, należy dostarczyć im odpowiednią ilość wody. Powinno się jednak uważać, żeby nie przesadzić, gdyż zbyt duża wilgotność wpływa dużo gorzej na rośliny niż susza. Dlatego najlepiej przelewać rośliny wodą i pozwolić im obcieknąć z jej nadmiaru. W ten sposób ziemia pochłania tylko tyle wody, ile potrzebuje, a resztę oddaje. Częstotliwość podlewania uzależniona jest również od wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiona jest roślina – im cieplej i bardziej sucho, tym roślina potrzebuje częstszego podlewania. Ważna jest też objętość i właściwości podłoża w doniczce, gdyż rośliny uprawiane w dużych donicach i w próchniczej ziemi potrzebuj mniejszego  nawodnienia od tych rosnących w małych donicach i w piaszczystym podłożu. Znaczenie ma też rodzaj doniczki, ponieważ z ceramicznych woda bardzo szybko wyparowuje. Natomiast roślinki w doniczkach plastikowych nie wymagają tyle wilgoci.

Jaką doniczkę wybrać?

Wybór odpowiedniej doniczki też jest bardzo ważny, jeśli chodzi o uprawę roślin. Mamy do wyboru doniczki ceramiczne, plastikowe, drewniane i metalowe. To, jaką doniczkę wybierzemy, zależy głównie od tego, jaką roślinkę chcemy w niej posadzić i gdzie będziemy ją przechowywać przez zimę, gdyż nie każda donica jest odpowiednia do trzymania na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na doniczkę ceramiczną, należy przed użyciem wymoczyć ją kilka godzin w wodzie. W ten sposób doniczka się uszczelni, a woda, którą będziemy podlewać kwiaty, nie wsiąknie w ścianki, tylko w roślinę.  Doniczki plastikowe posiadają otwory odpływowe, dzięki którym rośliny są zabezpieczone przed gniciem i dopływa do nich powietrze. Posiadają podstawki na wodę i są lekkie w przenoszeniu. Jeśli używamy doniczek ozdobnych, to musimy pamiętać, aby między pierwszą, a drugą doniczką było co najmniej pół centymetra odstępu. Ważne jest też, żeby wysokość doniczki była równa ⅓ wysokości rośliny. Dlatego musimy zwrócić uwagę na wielkość bryły korzeniowej i jeśli roślina urośnie, to donice należy wymienić na większą.

Światło i temperatura

Jeśli chodzi o ilość dostarczanego światła i temperaturę to każda roślina reaguje inaczej. Niektóre kwiaty wręcz lgną do promieni słonecznych i wyższych temperatur, a inne z kolei wolą mniej światła i niższą temperaturę. Dlatego, gdy zaplanujemy posadzenie jakiejś roślinki, to na początku sprawdźmy jakich warunków potrzebuje, ponieważ to bardzo istotne w późniejszej pielęgnacji.

Wybór gleby i nawożenie roślin

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniej gleby do uprawy naszych roślin. Dobra ziemia do kwiatów doniczkowych musi zapewniać prawidłowy drenaż, dobre krążenie powietrza i składniki pokarmowe. Musi być luźna i przewiewna, aby korzenie mogły swobodnie rosnąć i mieć dostęp do powietrza. Ważny jest również odczynnik pH, gdyż każda roślinka woli trochę inny rodzaj podłoża. Więc przed posadzeniem upewnijmy się jaka kwasowość ziemi będzie odpowiednia do kwiatów, które zamierzamy uprawiać.

Dobra gleba to tylko połowa sukcesu, gdyż potrzebne jest też odpowiednie nawożenie. Rośliny doniczkowe potrzebują dużej ilości pierwiastków min.: azotu, fosforu, potasu, żelaza, magnezu, cynku.  Istotne jest, aby dostarczać ich w odpowiednich proporcjach, gdyż rośliny potrzebują tych składników w różnym stopniu. Aby im ich dostarczyć używa się różnego rodzaju nawozów mineralnych, organicznych i organiczno-mineralnych. Dzięki nim rośliny doniczkowe doskonale rosną i są bogate w potrzebne im składniki pokarmowe.

Uprawa roślin doniczkowych nie jest trudna, ale wymaga od czasu i cierpliwości. Jeśli jednak poświęcimy kilka chwil na zadbanie o nasze roślinki, to na pewno będziemy mogli się cieszyć ich pięknem na znacznie dłużej.