Kalendarz

Styczeń 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Wady postawy najmłodszych – ortopedia dziecięca

Wady postawy u dzieci są wciąż bardzo częste. Niestety bowiem część rodziców pojawia się u lekarza dopiero wtedy, gdy z ich dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Wizyty te powinny się odbywać regularnie, szczególnie w trakcie okresu wzrostu – to lekarz jest w stanie najlepiej ocenić rozwój kości i postawę dziecka oraz zdiagnozować ewentualne problemy na tyle wcześnie, by ich leczenie nie było inwazyjne. 

Wada postawy czyli jaka?

Wadami postawy u najmłodszych zajmują się ortopedzi dziecięcy, dlatego to ich zapytaliśmy o to, jakie wady postawy u dzieci są najczęstsze. Eksperci z Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika wskazują na następujące wady postawy:

 • Pogłębienie kifozy dziecięcej, tzw. plecy okrągłe – to charakterystyczne, nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi. Plecy okrągłe mogą mieć postać „kifotyczną” (gdy wygięty jest piersiowy odcinek kręgosłupa) lub „siedzeniową” (o kifozie totalnej mówi się, gdy cały kręgosłup jest wygięty ku tyłowi).
 • Pogłębienie lordozy lędźwiowej, tzw. plecy wklęsłe – ten rodzaj wady może być wrodzony lub nabyty i – podobnie jak w przypadku pleców okrągłych – jej przyczyną najczęściej jest dystonia mięśniowa. Lordoza ma kilka typów, jest ściśle związana z występującą kifozą.
 • Plecy okrągło-wklęsłe – to wada postawy charakteryzująca się zwiększoną lordozą lędźwiową i kifozą piersiową. Głowa dziecka często jest pochylona do przodu głowa, a klatka piersiowa jest spłaszczona.
 • Plecy płaskie – to schorzenie, które często wywołuje zdziwienie rodziców. W powszechnej opinii proste plecy to cecha zdrowego dziecka, jednak należy podkreślić, że zdrowe plecy nigdy nie są idealnie proste! Przy plecach płaskich brakuje fizjologicznych wygięć kręgosłupa. Dzieci z tą wadą mają również skłonność do bocznych skrzywień kręgosłupa. Upośledzona jest pojemność i ruchomość klatki piersiowej.
 • Skolioza, zwana często bocznym skrzywieniem kręgosłupa, jest trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa. W płaszczyźnie czołowej – boczne skrzywienie kręgosłupa; W płaszczyźnie strzałkowej – lordo-skolioza lub kifoskolioza i w płaszczyźnie poprzecznej –  rotacja i torsja kręgów.
 • Asymetria łopatek – lekka asymetria łopatek nie powinna budzić obaw – większość osób ma nieznaczną asymetrię łopatek – symetryczne łopatki zdarzają się naprawdę rzadko. Ich ułożenie uzależnione jest od mięśni, a wszelkie zaburzenia ich czynności powodują zmianę ułożenia łopatek. Odstające łopatki są charakterystyczne dla pleców okrągłych, a uniesienie łopatki może być wczesnym objawem skoliozy. 
 • Płaskostopie – może być wrodzone lub nabyte. Płaskostopie nabyte poprzedza płaskostopie czynnościowe, które związane jest z obniżaniem podłużnego sklepienia stopy w związku z niewydolnością statyczno-dynamiczną stopy. Stopa niewydolna mięśniowo jest najlżejszą formą płaskostopia.
 • Koślawe kolan – wada charakteryzująca się tym, że oś podudzia z osią udową tworzy kąt otwarty na zewnątrz (jak litera x). Koślawość fizjologiczna to taka, w której odchylenia od osi są nie większe niż 10-15 stopni, a rozstęp 4-5 cm.
 • Szpotawość kolan – to poniekąd odwrotność koślawych kolan. Oś podudzia i oś udowa tworzą kąt otwarty do zewnątrz (kolana nie stykają się). Przyczyny powstawania tej wady to najczęściej krzywica i nadmierne przeciążenie statyczne kończyn dolnych.
 • Stopa płasko-koślawa – pięty skręcają na zewnątrz, kostki zbliżają się do siebie od wewnętrznej strony. Jej odwrotnością jest stopa szpotawa – pięty skręcają do wewnątrz.
 • Stopa wydrążona – charakteryzuje się tzw. Wysokim podbiciem. Dawniej uważano, że ta wada powstaje samoistnie, dziś mówi się o zaburzeniu równowagi mięśniowej na tle anomalii rozwojowych w dolnym odcinku rdzenia kręgowego.
 • Stopa płaska poprzecznie – kości śródstopia są obniżone, a łuk poprzeczny przedni spłaszczony. Często współwystępuje tzw. haluks – paluch koślawy.

Ortopedia dziecięca – czym dokładnie się zajmuje 

Ortopedzi dziecięcy z przychodni Ortodentika w Łukowie wskazują, że w swoim zawodzie zajmują się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem (zachowawczym i operacyjnym) chorób narządów ruchu u dzieci i młodzieży do lat 18, w przypadku:

 • dysplazji stawów biodrowych
 • wrodzonych i rozwojowych wad stóp (stopa końsko – szpotawa, wrodzona stopa płaska, stopa płasko – koślawa)
 • wrodzonych ubytków kończyn, dysplazji kostnych
 • zniekształceń kończyn w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, rozszczepu kręgosłupa, artrogrypozy
 • nierówności i zaburzeń osi kończyn
 • wad postawy i skrzywienia kręgosłupa
 • urazów narządu ruchu (np. złamań czy zwichnięć)
 • Dr n.med Szymon Pietrzak udziela konsultacji i porad z zakresu ortopedii dziecięcej oraz wykonuje USG stawów biodrowych.

Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejszą metodą na zdrowie jest profilaktyka. Dlatego kontrole lekarskie, podczas których specjalista oceni postawę dziecka są niezwykle istotne dla jego obecnego jak i dorosłego życia.